Celem priorytetowym projektu indeksacji ksiąg metrykalnych jest inwentaryzacja, digitalizacja oraz opracowanie (w formie baz indeksów nazwisk) zachowanych ksiąg metrykalnych wytworzonych przez kancelarie parafialne parafii erygowanych  do końca XVIII wieku. Indeksujemy zarówno księgi metrykalne z terenu Podlasia (ziemie: bielska, drohicka, mielnicka) jak i z terenu ziem sąsiadującego z Podlasiem Mazowsza (ziemie: liwska, nurska, łomżyńska, wiska). Opracowujemy też wybrane parafie ziemi łukowskiej na lubelszczyźnie oraz najstarsze parafie ziemi brzeskiej Wielkiego Księstwa Litewskiego. Poniżej mapa parafii których opracowanie traktujemy priorytetowo.

 

W przeważającej większości opracowujemy materiały będące w zasobie archiwów poszczególnych parafii oraz archiwów diecezji  drohiczyńskiej, siedleckiej, łomżyńskiej, białostockiej, łowickiej, warszawskiej oraz warszawsko-praskiej.


Z przyczyn od nas niezależnych nie publikujemy zdjęć opracowanych ksiąg w sieci. Nie realizujemy również  poszukiwań na zlecenie. 


Jedynym sposobem na dotarcie do opracowywanych źródeł jest kontakt z ich dysponentami (kancelarie parafialne, archiwa diecezjalne) lub udział w naszych projektach. Zapraszamy do współpracy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.